Porta (44.ročník) se rozzářila - 2010
Ten kdo se rozhodl, navštívit České národní finále Porty v Řevnicích u Prahy, určitě nelitoval. Naopak, atmosféra souznění publika a vystupujících hvězd i soutěžících byla vnímatelná po celém areálu Lesního divadla. Porta se během tří let, kdy našla přístřeší Lesního divadla, jakoby znovuzrodila. A není to jen kvalitním a promyšleným výběrem hostů, kteří vytvářejí pro diváky bohatou směsici pestrých hudebních dojmů, ale zakotvil zde nový, zvláštní a neopakovatelný duch přátelského vztahu mezi publikem a muzikanty. Je to jistě dáno i intimitou divadla, kam se vejde asi 1000 sedících diváků, ale to je jen podpůrný prvek pro tři dny festivalu, který mnozí již před lety odepsali jako živý jen z podstaty. V Řevnicích došlo k něčemu, čemu se dá říct renesance festivalu Porta.
Pohoda a přátelská atmosféra ze zákulisí se přenáší na jeviště a se sytým potleskem se zase vrací zpět, aby nabudila další a další interprety, kteří přicházejí na jeviště. Romantická scéna dodává všem vystoupením intimitu a důvěrnost, tolik potřebnou například pro takové muzikanty, jakými jsou Karel Plíhal, Wabi Daněk, Robert Křesťan, Jaroslav Svěcený, Štěpán Rak, Ivo Jahelka a nebo Mirek Kovářík.
Letos byla bouřlivými ovacemi odměněna i dramaturgická pestrost celého festivalu, kdy se střídal folk, klasika, bluegras, sborová tvorba, country, trampské písničky, spirituály, a nebo taneční country skupina Kolaloka. To, že na Portě 2010 měl velký úspěch Xindl X , který zvítězil předloni v interpretační i autorské soutěži je důkazem, že Porta nezkostnatěla a nestala se skanzenem bez podpory a vlivu moderní písničkové tvorby.
Nutno říct, že i dobrá muzika se dá lehce pokazit špatným zvukem. Ale Porta v Řevnicích má i v této oblasti silnou a veledůležitou oporu v Robertu Hüttlovi. Díky němu a jeho týmu, je souznění nástrojů a hlasů z jeviště pro diváky opravdovou lahůdkou. A tak se všichni mohou těšit nejen na další ročník Porty ale i na záznam audio i video, protože kromě nahrávek a části živého vysílání Českého rozhlasu Praha se fandové téhle muziky dočkají již po šesté výběrového live CD Porta. Zároveň se připravuje materiál pro DVD a tedy i klipy z festivalu, které vzniknou z pohledu pěti kamer MMstudia. Díky firmě Systém 602, se poprvé v historii vysílala Porta online po internetu ve vizuální podobě.
Na Portu v Řevnicích zasvítily planety a hvězdy letního nebe a byl to opravdový hudební svátek.
jvz

